Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
Skip to content Skip to footer

Jak zacząć bezpiecznie niezwykłą przygodę z nurkowaniem

Dziś w zasadzie każdy, kto będzie odpowiednio zdrowy, może poznawać podwodny świat. Wystarczy jedynie zrobić potrzebne uprawnienia, aby móc zwiedzać wraki w Bałtyku czy podziwiać piękne rafy koralowe. Jednak nurkowanie możliwe by nie było gdyby nie specjalistyczny sprzęt, warto zatem zapoznać się z tym, co każdy scuba będzie potrzebował. Takiego sprzętu jak się okazuje trochę jest, a wszystko przed zejściem do wody może ważyć nawet blisko 40 kg. Sprężone powietrze, jakim nurek oddycha w wodzie znajduje się w stalowej lub aluminiowej butli, pod ogromnym ciśnieniem.

W zależności od głębokości wystarczy ono nawet na godzinę przebywania pod wodą. Jednak oddychanie wprost z butli możliwe nie jest, z tego też powodu podłącza się do niej automat oddechowy. Ma on bardzo charakterystyczny kształt puszki z ustnikiem, który trzeba włożyć do ust. Tak naprawdę takie automaty są dwa w zestawie, jeden z nich jest rezerwowy na wypadek, kiedy coś by się stało z głównym. Butlę oraz automat mocuje się na jackecie lub skrzydle, elementy te mają też w sobie wypornościowe worki, przez które można regulować pływalność pod wodą.

Ponieważ scubowanie często ma miejsce w chłodniejszych wodach, to będzie konieczne zapewnienie odpowiedniej termicznej izolacji. Służą do tego rozmaite odmiany skafandrów, umożliwiających przebywanie w głębinach przez długi okres czasu. Drogie lecz jednocześnie bardzo wygodne są suche kombinezony, a na cieplejsze wody użyć też można różnej grubości pianek.

Dużym minusem pianek jest to, że wlewa się do nich woda, co dla niejednej osoby jest bardzo nieprzyjemnym doznaniem. Ale ich cena jest kilka razy mniejsza niż suchego skafandra, dlatego też to one właśnie dostępne są najczęściej w wypożyczalniach. Jeżeli ktoś planuje na dłużej się związać z nurkowaniem, to zastanowić się też powinien nad kupnem własnego sprzętu. Zwłaszcza dotyczyć to będzie skafandrów, kapturów, butów i rękawiczek, w przypadku których dużą rolę odgrywają też kwestie higieniczne.

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj swój komentarz

Sign Up to Our Newsletter

Be the first to know the latest updates

[yikes-mailchimp form="1"]