Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
Skip to content Skip to footer

Co muszą zrobić właściciele nieruchomości w związku ze świadectwami energetycznymi

Od jakiegoś czasu nowe budynki posiadać muszą świadectwo energetyczne. Świadectwo jest dokumentem określającym przybliżone roczne zużycie całej energii koniecznej do utrzymania komfortowej temperatury oraz właściwej wentylacji pomieszczeń. Znając koszty mediów dzięki temu można oszacować, jakie będą koszty użytkowania nieruchomości w tym zakresie. Powyższe informacje są opisane jako klasa energetyczna danego budynku. Porównując je wraz z ceną czy innymi ważnymi parametrami, łatwiej podjąć decyzje o zakupie lub rezygnacji. Sytuacja na rynku nowych nieruchomości jest zatem dość prosta.

Jednak mało osób ma świadomość tego, że od 2023 roku również budynku dużo starsze muszą posiadać Świadectwa energetyczne Gdańsk. Jest to dokument niezbędny przy wynajmie czy sprzedaży, więc każdy najemca lub kupiec ma prawo się go domagać.

W zależności czy chodzi o pojedynczy lokal czy cały budynek, świadectwo energetyczne powinno obejmować stosowny zakres danych o zużywanej. Informacja o tym dokumencie znajduje się wśród zapisów aktu notarialnego, a za jego niedostarczenie grożą wysokie kary. Jedynie właściciele nieruchomości które nie są przeznaczone na sprzedaż lub wynajem nie będą musieli wykonać tego audytu. Jednak nie oznacza to, że nie powinni tego zrobić. Wraz z wyznaczeniem klasy energetycznej uzyskuje się bowiem wytyczne pomagające dostosować obiekt do tego, by zmniejszyć zapotrzebowanie na energię. Przyszłe oszczędności z pewnością są większe, niż cena za wystawienie świadectwa energetycznego. Cena za ten zależna jest zależna od paru czynników, chociażby od rodzaju i lokalizacji nieruchomości.

Więcej kosztuje Świadectwo energetyczne Lublin niż taki sam dokument wystawiony dla domu w małym miasteczku. Inne składowe ceny to na przykład ilość wewnętrznych instalacji oraz wielkość obiektu. Wpływ na ostateczną cenę ma również dokumentacja budynku, w oparciu o którą wyznacza się liczne parametry potrzebne do wyliczeń. Jednak w praktyce koszt wystawienia świadectwa energetycznego zamyka się z reguły w kwocie kilkuset złotych.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj swój komentarz

Sign Up to Our Newsletter

Be the first to know the latest updates

[yikes-mailchimp form="1"]