Budownictwo, Nieruchomości

W jakich przypadkach jest wymagane zrobienie świadectwa energetycznego

Rosnące ceny kopalnych paliw sprawiają, że coraz więcej uwagi kładzione jest na różnego rodzaju pomysły ograniczające ich zużycie. Pojawiają się z jednej strony zaawansowane technologiczne rozwiązania, takie jak na przykład wiatraki albo fotowoltaika, a z drugiej dąży się do tego, żeby ograniczyć zużycie. Tu naprawdę dużo do powiedzenia ma budownictwo, gdyż stanowi ono branżę, jaka w tej kwestii ma sporo do poprawy.

Na szczęście jednak już przed kilkunastu laty zaczęto podejmować odpowiednie działania. Jednym z nich było wprowadzenie energetycznych certyfikatów, jakie informować mają o tym, jak dużo zapotrzebowania na energię posiadają dane obiekty. Takie Świadectwa energetyczne obowiązkowe się stały dla budynków, jakie zostały wybudowane po 2009 roku, oraz oczywiście budowanych obecnie.

Lecz od pierwszych miesięcy 2023 roku praktycznie każdy wynajmowany albo sprzedawany lokal musi dysponować tego typu dokumentem. Co oznacza, że nawet jeśli jest starszy to właściciel musi dopełnić tego obowiązku. W przypadku kiedy tego nie zrobi, to będzie się narażał na grzywnę, a ta będzie dość kosztowna. W skrajnej sytuacji można dostać do zapłacenia do pięciu tysięcy, co jest znacznie więcej niż koszt wyrobienia świadectwa. Kara może też zostać nałożona w sytuacji, kiedy ktoś podczas audytu podał nieprawidłowe dane, wtedy też zrobiony na ich podstawie certyfikat traci ważność.

Tak więc z różnych powodów warto jednak zrobić Świadectwo energetyczne, a nie ryzykować niepotrzebną karą. Zwłaszcza że obecne ceny nie są wcale jakieś wysokie. Zależą one od kilku czynników, takich jak chociażby wielkość i położenie danej nieruchomości czy też jej stan techniczny. Pod uwagę bierze się również materiał, z jakiego wykonane zostały stropy i ściany, czy parametry okien. Wykonanie certyfikatu dla przeciętnego mieszkania będzie się zaczynało od kwoty mniej więcej 300 złotych, trochę więcej to może być przy zwykłym domu jednorodzinnym. Najwięcej zapłacić będzie trzeba za budynki wielorodzinne, nawet do kilku tysięcy złotych.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz