Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
Skip to content Skip to footer

Jak wygląda metoda twardego lutowania

Lutowanie to jedna z najpopularniejszych technik łączenia rozmaitych metali. W odróżnieniu do spawania, które traktuje dość inwazyjnie elementy do połączenia, lutowanie opiera się na wypełnieniu przestrzeni która między nimi jest odpowiednim rodzajem lutu. z tego też powodu proces ten jest znacznie bezpieczniejszy, także jeżeli chodzi o jego wykonywanie. Nie będzie też wymagał stosowania tak dużych temperatur i specjalnych środków zabezpieczających. Lutowanie wykorzystuje się powszechnie między innymi do produkowania elektronicznego sprzętu, gdzie elementy i układy są właśnie montowane w takim sposób. Robione to jest przy pomocy tak zwanego miękkiego lutowania, przy jakim stosuje się luty wykonane z cyny i dodatku miedzi albo ołowiu.

Takie spoiwa przewodzą bardzo dobrze prąd elektryczny, i stąd wzięło się ich podstawowe zastosowanie. Ta metoda może też być stosowana do połączeń rurowych w grzewczych i wodnych instalacjach, lecz przy założeniu że ich temperatura pracy nie będzie przekraczać 110 stopni. Jeżeli będzie to więcej, to należy zastosować lutowanie twarde, które jest drugą popularną metodą. W przypadku tego lutowania temperatura pracy wynosi więcej niż 450 stopni, z tego też powodu potrzeby będzie odpowiedni sprzęt. Często są stosowane palniki na propan-butan albo acetylenowo-tlenowe, ale używać też można lutownic indukcyjnych i lamp lutowniczych.

Lutowanie twarde stosowane jest z powodzeniem przy łączeniu elementów ze stali, miedzi, mosiądzu, brązu oraz rozmaitych szlachetnych metali. Dlatego używane jest często przy różnego rodzaju instalacjach, zapewniając wysokim poziom odporności lutów na rozciąganie i mechaniczne uszkodzenia. W formie spoiwa przeważnie są wykorzystywane luty miedziane, srebrne i fosforowe. Poza tym niezwykle istotną sprawą jest używanie odpowiednich topników, które mają za zadanie poprawić jakość połączenia i jego szczelność. Ponieważ lutowanie jest znacznie łatwiejsze niż spawanie, to bez żadnego problemu dadzą sobie z nim nawet radę osoby nie dysponujące dużym doświadczeniem w tego typu pracach.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj swój komentarz

Sign Up to Our Newsletter

Be the first to know the latest updates

[yikes-mailchimp form="1"]