Szkice domów drewnianych muszą uwzględniać ich zabezpieczenie w przyszłości, przed niszczycielskim przedsięwzięciem ognia, bo drzewo materiałem, który łatwo daje się spalić. Z tego też względu projekty domów drewnianych powinny sprawdzić jak zachowuje się drewno pod wpływem dużej temperatury. W skutku wzrostu temperatury zachodzi rozkład chemiczny drzewa, jaki w obecności tlenu jest procesem spalania, a w środowisku beztlenowym przebiegiem koksowania.
Działanie wzrastającej temperatury w środowisku utleniającym prowadzi do rozkładu drewna. Projekty domów drewnianych w tym procesie wyróżniają parę faz – domki z drewna całoroczne. Pierwszą z nich jest faza wstępna, zwana również bezpłomieniową. Podczas jej trwania następuje wysychanie oraz wydzielanie się lotnych substancji i artykułów rozkładu drzewa. Drugą jest faza główna, podczas jakiej następuje zapalenie się produktów rozkładu drewna oraz rozprzestrzenienie się płomieni przez palne gazy. W ostatniej końcowej fazie, następuje spalenie trwałych produktów rozkładu drewna oraz ich spopielenie.
Budynek drewniany ma to do siebie, że jest banalny w montażu oraz nietrudno sobie z nim poradzić w sprawach typowo konstrukcyjnych. Ważnym szczegółem jest jednak słuszny fundament, na jakim będziemy w stanie dokonywać dalszych elementów budowy aż do powstanie całości. Domy z drewna powinny być umieszczane na rudymencie betonowym. Nie ma tu miejsca na przeróżne, nowoczesne techniki. Musimy adekwatnie zorganizować oraz przemyśleć całość konstrukcji, także pod względem finansowym.